תיבת נוח

תארו לכם איך זה ללמוד בבית ספר וגם לטפל בבעלי חיים, בצומח ולחקור תופעות מעניינות בטבע... וגם לקבל על זה ציון לבגרות. זה מה שאנחנו עושים בעין כרם, מכיתה ז' ועד יב'. היום התפרסמה ב"בקיצור" כתבה על משק החי שלנו, בניהולו של אמיר גבאי. במרכז הכתבה "תיבת נוח" שאמיר בנה עם התלמידים לפני שנה, המשתמשת ללימוד ולטיפול בבע"ח - מנחשים ועד חיות מים.

 

משק החי בכפר הנוער עין כרם / לילי בן עמי

הידעתם שגוזל נקרא כך כי הוא "גוזל" מאמו מזון, בניגוד לאפרוח שאוכל לבד מהרגע שנולד ולכן מועבר למדגרה? ומהי "יונה-אומנת"? יונה שאותרה ככזו שדוגרת טוב ומאכילה היטב את גוזליה או של אחרים. במשק נעזרים בה כדי לגדל גוזלים של יונים שקשה להן עם ההורות (יונה שלא מצליחה להאכיל את גוזליה- הם מתים). מעניין לדעת שיש יותר מיונה אומנת אחת ושזה תלוי ביונה עצמה ולא בזן.

במשק החי בעין כרם מאות בעלי חיים, הגדלים עם הרבה חום ואהבה מהילדים והצוות. אמיר גבאי, מרכז משק החי, מזמין את הצוות החינוכי בכפר ליזום פעילויות לימודיות ותרפויטיות עם בעלי החיים בתוך "תיבת נוח" – מתחם למידה אינטראקטיבי. המתחם ממוקם במרכז בית הגידול ונבנה בעזרת התלמידים לפני שנה בלבד. מדובר בבמת עץ מעוצבת בצורת תיבת נוח, מלאה בבע"ח. התיבה החליפה לול ישן שהיה במרכז משק-החי. לבנייה הקדים תכנון מקצועי- אמיר גייס לשם כך מומחה לטיפול בעזרת בע"ח. ברצפת התיבה יש אקווריום זכוכית ששם גדל נחש. אפשר להאכיל את הנחש בנוחות כך שכל הילדים יראו וישתתפו בחוויה. במקום אחר מרוכזות מגוון חיות: מכרסמים, זוחלים ויש מקום גם לחיות מים. אפשר ללטף ארנבונים ולטפל במכרסמים-מנוקדים. למה מנוקדים? כי מסתבר שילדים נרתעים יותר לשחק עם עכבר לבן מאשר עם עכבר שחור-לבן. בתיבת נוח יש ספסל ישיבה מזמין, לידו כורסא, תאורה, חימום, מוסיקה לחיות ולילדים וברקע נשמעים קרקורים וציוצים. 
בביקור במשק החי כדאי גם לבקש לראות (ולגעת) בעכביש הטרנטולה, תיקן לוחש מדגסקרי (תיקן ענק שמן ומפוספס שהתפרסם כמזון עיקרי בתוכנית הריאליטי 'השרדות') וב"אפיפוני" – זהו השם שנתנה תלמידה לגור סנאי כיסני דואה. אני זיהיתי את אפיפוני עם "מונגה" מסדרת הילדים הישנה "קטקטים" ואמיר אף הרשה לי ללטף אותו. לאחרונה צוות המשק אף יזם הקמת "בית אבות" לתרנגולות המיועדות להמתה מפאת גילן. התרנגולות הזקנות יובאו אלינו מלולים ברחבי הארץ על מנת לאפשר להן להזדקן בכבוד ולמות בשיבה טובה.

מלבד ניהול משק החי, אמיר הוא המדריך החקלאי של התלמידים שמטפלים בבע"ח, מנקים כלובים, מאכילים ולמעשה לומדים תוך כדי העשייה. הם מקבלים ציון בתעודה על הלימוד והעבודה במשק- "מכיתה ט' עד יא' ישנו שיעור חובה 'משק חקלאי'" מסביר אמיר "בכיתה יא' התלמידים נבחנים לבגרות על מחזור החיים של השלווים וכותבים עבודת חקר". 
במשק מגדלים בע"ח למכירה ולצרכים לימודיים והשאיפה לנהלו כמשק אוטרקי המקיים את עצמו. לכן, התלמידים מגדלים גם את המזון של בע"ח- ירקות וצמחי מאכל. עיניו של אמיר נוצצות כשהוא מסביר "עם קומפוסט מלול השלווים דישנו את האדמה, עליה אנו מגדלים צמחים שאותם אוכלים המכרסמים והעיזים".
העבודה עם בעלי החיים יכולה להיות באמת שיעור לכל החיים. כך למשל לפני שנתיים ילד מכיתה ט' תפס ארנבת באגרסיביות והיא החלה לפרפר לו בידיים. התלמיד נבהל ופנה לאמיר. אמיר הסביר לתלמיד בקור רוח שארנבות שנבהלות חוטפות התקף לב. אמיר הורה לילד לשבת עם הארנבת וללטף אותה. אחרי 15 דקות של ליטופים, הארנבת חזרה לעצמה. זה היה שיעור לילד- תחילה הוא כמעט פגע בה ואז הציל אותה.
רוב חנויות החיות באזור ירושלים רוכשות ממשק החי את חיות המחמד הקטנות: אוגרים, שרקנים, ארנבונים, צ'ינצ'ילות ועוד. מיני בעלי החיים במשק מגוונים ביותר: "דגו" זו צ'ינצ'ילה מדברית, ארנבת אנגורה, ארנבת שמוטת אזניים, ארנב ננסי, ארנב ראש אריה, צבים רגל אדומה קולומביאני (זהו צב יערות גשם שהגיע מדרום אמריקה), נחשים מסוג 'כרחן תירס' וגם 'קינג סנייק קליפורני', חרדון מזוקן וטרנטולה ענקית מזן 'צ'יליאן רוז'. במשק החי יש גם מגוון תוכים יפים. ציפורי שיר רבות, ציפורי אהבה, קנרים, פינקים, תוכי קוקטייל, תוכים מזמרים, תוכים 'קוניור גרין צ'יק', זברה פינק, כנריות, תוכון אוסטרלי (זה התוכי המפורסם הצהוב ירוק שיש בכל חנות חיות), יונה מתופפת בוכרית, תור טבעת ותור צוחק. במשק תמצאו גם עופות נוי רבים -שלוים, תרנגולות, ברווזים, אווזים, טווסים ועיזים. הברווז היפה מכולם לדעתי, שמו "מנדרין סיני" והוא נראה כאילו יצא מתוך ציור (ראו תמונה). מגוון גזעי התרנגולים מעניין- תרנגול סאסקס מאנגליה, תרנגול קוצ'יני – תרנגול ג'ינג'י שרגליו נראות כשני גזעים מכוסי נוצות כתומות (ר' תמונה), תרנגול יער אדום- תרנגול עתיק והמקור לכל התרנגולים בעל זנב נוצות יפיפה וארוך כזנב סוס (ר' תמונה). וכמובן תרנגול הודו.
בעלי חיים ארסיים אין בכלל במשק.
במשק החי יש גם ארגזי פלסטיק, עם סוגים שונים של חרקים: תיקן גולגולת – יש לנקבה ציור גולגולת על הגב; תולעי קמח המשמשות מזון לסנאי-כיסנאי, לזוחלים ולעבודת חקר (למשל תלמידים חקרו- איזה מזון ניתן לזחלי קמח כדי שיגיעו לגודל מקסימלי בזמן הקצר ביותר?).כששאלתי את אמיר מדוע הוא שם בארגז אחד תולעים עם חיפושיות זבל, הוא השיב שתולעי הקמח בבגרותם הופכות לחיפושיות שחורות בשם "חיפושית קמח" (ר' בתמונה).
השבוע גנבים פרצו בלילה וגנבו את כל שבעת העיזים שלנו. לצערנו הגניבות מתרחשות מדי פעם ומלבד לדווח למשטרה, לצוות שלנו אין הרבה מה לעשות. בעבר גנבו 40 עיזים וכ 500 תוכים. כאשר גניבת התוכים התרחשה, הגנבים השאירו את כל הגוזלים של תוכי הקוקטייל יתומים. אז במשך שלושה חודשים אמיר האכיל את כל הגוזלים במזרק, בוקר צהריים ערב ולילה, בימי חול ובשבתות. הוא המשיך עד שכולם, ללא יוצא מן הכלל, התחזקו ובגרו לתפארת המשק.

לא פעם, ילדים ומבוגרים מביאים למשק חיות מחמד שננטשו או שלא נמצא להם בית: "נחשים, מכרסמים או ציפורים. אבל בעל החיים הכי מוזר שקיבלנו היה 'חוטמן'" מספר אמיר, "החוטמן השתחרר מכלובו וזרע הרס בכל מקום". החוטמן הוא יונק דרום אמריקאי בגודל של כלב. הוא הושאר בכלוב בפתח המשק, כמו תינוק עזוב. זוהי חיית פרא שאסור להחזיקה ואכן במשק מסרוה לרשויות. עוד מספר אמיר "לפני 5 שנים תלמידים הביאו גוזל של בז מצוי שנפל מהקו. גידלנו אותו פה 4 חודשים ללא מגע יד אדם כדי שהוא יוכל לחזור לטבע. כדי להאכילו השלכנו לו מרחוק עכברים ולימדנו אותו לצוד. הוא התחזק ואכן החזרנו אותו לטבע". למשק החי שיתופי פעולה עם רשות-הטבע והגנים, מעבדת החיות של ביה"ס לרפואה עין כרם וגן החיות התנ"כי. יש כמובן גם יוזמות פרטניות של שיתופי פעולה- למשל כאשר בצוק איתן פינת החי בנחל עוז הופצצה וכל בעלי החיים מתו- המשק שלנו תרם להם בעלי חיים חדשים.
אמיר מספר שלאורך היום יש תלמידים שמגיעים בהפסקות, מלטפים, משוחחים ופותחים את הלב: "הדלת שלי תמיד פתוחה. משק החי הוא מקום מפלט קרוב לטבע בתוך המולת בית הספר, המתרחשות בו חוויות שחסרות בחינוך הפורמלי וברגע שיש התלהבות והתרגשות שם קורה הקסם האמתי וגם חינוך משמעותי".

הכתבה התפרסמה היום בעיתון בקיצור
http://www.m-y-net.co.il/מטה-יהו…/תיבת-נוח-של-חקלאי-עין-כרם/

ידיעות נוספות

תחרות הצילומים הגדולה

25 בינואר 2018

תחרות הצילומים הגדולה של כפר הנוער עין כרם! תלמידים, בוגרים, הורים, מורות, מורים וצוות – כולם מוזמנים לצלם ולהשתתף בתחרות. התמונות עם מספר הלייקים הגבוה ביותר יתפרסמו בעיתון "בקיצור" ויזכו

הכיתה המעופפת

25 בינואר 2018

תלמידי יא' שלנו עושים צניחה חופשית עם רכזת השכבה והמורה הנפלאה עינת כהן והכל מתועד בחדשות ערוץ עשר.בית הספר עין כרם גאה בתלמידים ובצוות שחולמים חלומות ופועלים להגשים אותם. גם